I helgen anordnade innebandysektionen avslutningsdagen Stora Innebandyfesten för alla spelare i Ekerö IK Innebandy.
Traditionsenligt delades spelarna in i blandade lag över åldersgränserna som sedan leddes av representanter från dam och herrlagen i en tre mot tre-turnering. Föreningens målvakter roterade mellan lagen och gjorde som vanligt sitt bästa för att spika igen målet- även representationslagens målvakter fick jobba hårt!
Knatteskolan, med våra yngsta spelare födda 2019 och 2020, flyttade sin träning till Mälaröhallen och hade en rolig träning med sina ordinarie ungdomsledare.
Cafét bemannades av representanter från damjuniorerna och vid grillen stod ordförande Adde Eibladh och flippade burgare. Dagen avslutades med lotteri och bollkastning med fina priser från våra sponsorer. Ett varmt tack till Olearys, OKQ8 Träkvista och XXL!
Tack till Innebandykommitten som anordnade dagen samt till spelare, ledare, representationslag, ungdomsledare och damjuniorer för att tillsammans skapde härlig stämning och fin gemenskap!