Fotbollens ordförande mot nya äventyr

Håkan Wrangberg
Håkan Wrangberg

Efter en kort mandatperiod på ordförandeposten inom fotbollssektionen fick Håkan med familj ett erbjudande de inte kunde tacka nej till.  Ett spännande äventyr väntar nu i Argentina. Nedan berättar Håkan om sin tid som ordförande.

I februari i år fick jag förfrågan om jag ville tillträda som ordförande för EIK:s fotbollssektion.

Efter 8 år i föreningen som tränare, lagledare och samordnare för 5 & 7- manna blev jag väldigt glad och accepterade mer än gärna detta hedersuppdrag.

Under våren har styrelsearbetet fortgått och vi har byggt vidare på den grund som redan fanns. EIK fotboll har en stark verksamhet med många aktiva ledare och spelare, god ekonomi och med Träkvistavallen goda möjligheter att utöva fotboll. I fokus har varit utvidgningen av tjejverksamheten, Ekerö Saints, samarbete med Ekerö BOIS, Knatteskolan, derby arrangemang, Fotbollskola och förstås att säkerställa att alla träningsgrupper får stöd med ledartillsättningar, träningstider, matcher, material, utbildningar etc. Med tillväxten inom sektionen så står vi inför mycket spännande tider både för breddverksamheten, som är sektionens huvudsyfte enligt EIK modellen, men som också skapar förutsättningar för goda resultat på seniorsidan.

Det är därför med viss sorg jag meddelar att jag kommer att lämna uppdraget som ordförande i augusti efter bara 5 månader på posten. Jag och min familj kommer i augusti att flytta till Buenos Aires i Argentina för några år med nya utmaningar för mig, min fru och vår son Philip som spelar i juniorlaget.

Med dessa rader vill jag också tacka för det goda samarbetet med föreningsstyrelsen och fotbollssektionen samt önska styrelsen, alla ledare och spelare lycka till med sina fotbollsaktiviteter.

Jag kommer följa EIK från andra sidan jordklotet de närmaste åren med spänning.


På återseende!
Håkan Wrangberg   

Fotbollssektionen vill tacka Håkan för det goda arbete under sin korta tid som ordförande för fotbollssektionen. Vi önskar honom lycka till i sitt framtida uppdrag i Buenos Aires.

Comments

Be the first to make a comment!

More news

ICA Supermarket Tappström
Handelsbanken Ekerö
autolease ny
Svensk Fastighetsförmedling
SportXtra
Mäklarringen
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more