|
|
Ekerö IK – Långholmen 2-5 (2-3)
12/9 14.00
Nervkittlande tankar for genom skallen när man närmade sig Träkan inför denna viktiga match i tätstriden. Man märkte redan innan matchen att detta skulle bli något speciellt då publikrekord för säsongen med all säkerhet sattes (183 personer enligt säkra källor). Tyvärr blev det speciellt på annat vis.
Direkt såg man att detta var två lag som ville spela fotboll. Ingen stress i uppspelsfaserna och inledningsvis var det spelmässigt jämnt. EIK skapar det första farliga läget när Låås i ett hoppslag i en trängd situation får bollen strax utanför.
Ekerö trummar på och när Jeff läckert genom en spelvändning hittar Vicke på högerkanten blir det farligt återigen. Vicke lägger in bollen på Jimmys huvud men nicken slinker precis utanför.
Båda lagen behandlar bollen fint där Ekerös spelvändningar är det främsta vapnet medans Långholmen satsar på bollar från mitten i djupet.
Ekerö skapar några halvchanser och leder den statistiken när första målet faller. Tyvärr för oss i fel bur. En situation som inte ska uppstå men som tyvärr händer ibland. Håkan sparkar hål i luften vid rensning och Långholmen forwarden är fri och gör inga misstag.
Ett bakslag för laget men värre skulle det bli. Långholmen med deras många brittiska inslag är kvicka och ettriga i sin press där deras nr.3 jobbar stenhårt och låter inte Ekerö få en lugn stund. Passningsspelet sviktar när första touchen ofta gå till fel adress och det leder så småningom till frisparksläge tio meter utanför straffområdet. Oturen grinar oss i ansiktet denna gång när frisparken ändrar riktning på EIK spelare och ställer Björklund i kassen.
Bara två minuter senare kommer 3an. Efter inspel från högerkanten står en omarkerad Långholmen spelare och bara väntar och har sedan inga problem med att lägga in bollen. Dålig skärpa och för mycket bolltittning gör att vi nu har det psykiskt tungt. Tre mål inom loppet av tio minuter kan sänka även det starkaste laget!
Mot slutet av halvleken har Vicke ett bra läge när han viker in från kanten men skottet har fel adress. EIK spelar upp sig och hoppet tänds när Acke Ryds halvskott letar sig in efter kalabalik framför målet. Nu var vi på gång och Långholmen är skärrat. EIK får energi och lägger in en högre växel som ger precis den utdelning man vill ha innan halvtidspausen. Efter Vickes nedrivning i straffområdet tar Jeff behärskat straffen och i halvtid har EIK förvandlat ett tremåls underläge till bara ett.
Stridbeck blev i slutet den första halvleken skadad och King of Kings fick äntra planen. Danne och Nyman var borta till denna match och den nykomponerande backlinjen hade ibland svårigheter att handskas med de snabba yttrarna Långholmen hade. Dels beror det på att pressen från mitten uteblev och då kom de ofta runt på våra kanter.
Precis så blev fallet i öppningsminuterna av den andra halvleken. Vi hänger inte alls med när Långholmens yttermittfältare drar upp en ordentlig sprint på kanten och hittar i mitten deras forward som smugit mellan våra mittbackar. Mål och det absolut sämsta som kunde hända inträffar!
Energin svalnade och när sedan Långholmen spikar slutresultatet redan i den 55e minuten går luften ur. Ett fint uppvisningsnummer på kanten som fortsätter ner längst förlängda mållinjen sätter upp för en fristående forward som åter igen bara har att placera in bollen.
Resten av matchen är ett ställningskrig utan dess like….fast på läktaren. Långholmens trogna fan skara håller fanan högt ner den ena engelska ramsan avlöser den andra. Men Ekerö publiken ville annat denna publikdag och stod upp fint med glada ramsor och hejarrop. Kul när så många kommer ner och tittar och stöttar i denna viktiga match som tyvärr faller fel ut.
Förlusten är såklart tung då Ekerö har de farligaste chanserna men Långholmen är effektivast denna dag. Det känns surt för målen känns antingen onödiga eller slarviga och det är synd att sådana skall falla i en sådan viktig match som denna.
Nu inväntar vi morgondagens match mellan Marieberg och Ängby för att se hur stor skada detta medförde. Men vi kan konstatera att matchen mot just Ängby nästa helg kommer vara helt avgörande för lagets slutplacering denna säsong. Vinst är ett måste!
Målen
1-3. Acke Ryd ass. Vicke
2-3 Jeff. Straff
Mer statistik från matchen hittar ni här!
Matchens FAN
3p: Peter Lindstrand
2p: Jeff Braun
1p: Acke Ryd
FAN kommentar
”Synd, nu blir det tufft för grabbarna. Långholmen var bra men inte bättre”