Vi som stöder EIK:

Forza Oaken!

EIK-Skå IK, div 4M lör 9 maj

2-2 (2-1)

 

Ekerö visar upp sina bästa sidor även om vädrets makter inte stod bi fullt ut. En underbar fotbollsdag kröntes av en publikfriande derbydrabbning på en Träkvistavall som fick sina sista penseldrag under veckan som gick.

 

Alla träningar hade den gågna veckan flyttats upp på klassiska Ekerövallen, för att löparbanornas linjer skulle målas. Resultatet för Träkvistavallen har blivit en fantastisk idrottsanläggning, med högklassigt konstgräs och ett i det närmaste komplett friidrottsmecka. Dagen till ära var det officiell invigning med olika idrotter hela dagen. Det började redan 08.30 med de minsta knattarna och under dagen, fram till avslutande derbymatch med en åtföljande P95-match mot Djurgårdens IF, vände över 1000 personer korset vid entrén.

Bättre start på de nya kunde vi inte få.

 

EIK fotbolls A-lag har tagit sats för nya utmaningar.

Anfallsmässigt glänsar vi stundtals med spel som får bollen att skära djupa snitt i motståndarnas uppställda försvarslinjer. Våra styrkor besitter en bred kvalité som i en lång serie kan stå emot många slumpmässiga spratt. Det största sprattet kan bli våra egna hjärnspöken men vi känner väl vårt spels svagare sidor och en grundmurad tro på vår egen förmåga att tillsammans se, hantera och utveckla spelidén kommer att flytta berg.

Vi har verktygen att föra matcher, vi har verktygen att skapa flöden av avslutslägen.

Vi vet var vi står och vi vet vart vi är på väg.

 

Dagens match öppnas med en klar Skå blixt när bollen masar sig över mållinjen efter att passerat via målvakts-Perssons högra stolprot, 0-1 och det har gått 36 sek. Vi samlar ihop oss och etablerar metodiskt ett effektivt spel, där vi ofta vänder spel, hittar crossbollar och smarta instick. Halvleken bjuder också på ett kraftigt övertag i farliga frisparkar och egna hörnor.

Vi gör 1-1 från Johns fötter efter en snabb och snygg spelkombination.

Vi gör 2-1 på en lång hörna som når Henkes målsugna fötter.

Vi gör 3-1 när Jimmy slår till men ass domaren vill, dagen till ära, delta i flaggspelen som pryder nya anläggningen och vinkar av ytterligare ett perfekt anfall för offside.

Skå är inte ofarliga när de sticker upp vid ett fåtal tillfällen, men deras intentioner drunknar i våra anfallsvågor.

 

Andra halvlek startar som första slutade, framförallt rullas ett antal situationer upp från vår vänsterkant när Acke Ryd skapar farliga avslutslägen med sina inlägg.

Fram tills Skås individuellt skickligaste och farligaste spelare får bollen i min 60 så dominerar Ekerö händelserna, snyggt kan deras forward efter en mottagen långboll vika inåt och avsluta otagbart för Persson fram till 2-2.

Resten av halvleken präglas av ett Ekerö som delvis faller in i Skås spel och av två antagonister som gått i clinch.

 

Fotbollsresultat handlar inte om rättvisa, som man vaggas att tro om man läser olika inlägg på diverse forum, fotbollsresultat handlar om att dela ut poäng och målkvot som ska sättas upp i tabeller. Idag delades poängskörden och i tabellens slutliga kolumn kan den vunna poängen  visa sig betydelsefull.

Fotboll handlar även om känslor. Hos mången fan är känslan för det egna laget till sin natur förstockad, det är mer än ofta som det egna laget är bäst trots medikort spel.

Ekerö spelar inte mediokert, Ekerö bjuder ut sin kompetens i ett spel som öppna och nyfikna sinnen kan ta till sig.

En dag som denna när unga Ekeröspelare hänger som klasar runt planen, är jag stolt och glad att vi är ett spelande lag som hellre trampar stigar över hela planen när vi anfaller, än gräver skyttegravar på egen planhalva.

 

Målen

1-1 John Orto (ass Braun), min 20

2-1 Henrik Bovbjerg (ass Orto), min 33

 

se även matchstatistik, klicka här

 

Matchens Fan

3p: Jeff Braun

2p: Daniel Lindstrand

1p: Axel Ryd


Fankommentar

Trist att tappa poäng mot Skå, är det någon match man vill vinna så var det denna, nu när det var så mycket publik här också. Ska man vara i toppen ska Skå slås.

 


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more