Vi som stöder EIK:

Forza Oaken!

Bollstanäs - EIK 4-0 (1-0)
14/6

Ett fantastiskt fotbollsväder med ösregn och stormvindar och bortamatch mot Bollstanäs SK på deras nya konstgräs, som endast var två veckor gammalt! Med dessa förutsättningar samt att laget för dagen nog är det yngsta någonsin i R1 sammanhang var allting frid och fröjd. Varför vi hade så ungt lag var för att den ordinarie lagkaptenen hade fått för sig att gifta sig dagen innan, så de äldre gardet i b-laget var lite trötta när det kom sig till match och stannade hemma i soffan istället. Undertecknad var tvungen att sätta upp sig själv som reserv på bänken om nån skada skulle uppstå, samt att Emil Ryd återigen blev kallad för att fullgöra sin plikt för Ekerö IK.

Matchen startade och spelet böljade fram och tillbaka med några halvchanser åt båda håll. Ju längre första halvlek led desto mer boll hade Bollstanäs, men dock utan att skaffa några riktigt farliga målchanser, ett par distansavslut var allt de mäktade med. Efter en dryg halvtimmes spel kom dock nästa kalldusch efter regnet, ett skott från långt håll tar på Kasper och ändrar riktning vilket stället Viktor fullständigt och det stod 1-0 på resultattavlan vid halvtidsvilan.
Efter ett bra snack i halvtid kommer Ekerö ut som ett nytt lag och flyttar upp pressen. Ekerö jämnar ut bollinnehavet lite och skapar återigen några halvchanser. Men det som kändes bra skulle snart förändras till Ekerös första förlust i B-lags sammanhang detta året. Efter 15 min och lite dräll med bollen i backlinjen så får Bollstanäs en boll på djupet där Viktor kommer ut från målet och mosar både boll och spelare. Vissa hävdar att det var rött kort, andra inte. Jag är av den åsikten att rött kort var felaktigt, men domaren höll inte med mig den här gången. Tobbe Fredholm fick hoppa in i målet istället. Med en man mindre och 1-0 i baken försöker vi fortfarande pressa motståndarna. Men tillslut kommer ändå 2-0 målet efter att en boll oturligt glider under Fredholm i målet och en Bollstanässpelare får öppet mål. Efter det faller vi ihop lite och matchen slutar tillslut 4-0. Tyvärr är det sånt som händer men jag ser med spänning fram emot ett returmöte i augusti där vi ska ha revansch återigen dra ifrån i tabellen.

Läs mer statistik här!


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more